LEKCJA MUZEALNA

Dnia 18.10.2021 r. nasi uczniowie z kl. V-VI (4 osoby) razem z 19-os. grupą młodzieży z okolicznych szkół w ramach projektu #Biblioteka odwiedzili Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Najpierw uczniowie wysłuchali krótki wykład na temat bajek i legend kaszubskich. Poznali m. in. legendę na temat powstania Kaszub oraz postacie mityczne – stolem, gryf, czarodziej, czarownica itp.  Pan Roman Dżeżdżon przybliżył im postać Aleksandra Labudy – poety i działacza kaszubskiego. Spotkanie odbyło się w Książnicy Gerarda Labudy.

Po takim wstępie przyszedł czas na zwiedzanie muzeum w formie gry muzealnej. Zabawa rozpoczęła się od podzielenia młodzieży na 5 grup. Każdy zespół otrzymał kartę z przygotowanymi na tę okazję zadaniami  – zagadkami na temat wierzeń kaszubskich. Wskazówki oraz koperty z literkami, które na końcu utworzyły hasło, były ukryte we wszystkich pomieszczeniach muzeum. Po udzieleniu poprawnych odpowiedzi na wszystkie zagadki i ułożeniu hasła młodzież musiała odnaleźć  Mamóna – duszka który strzeże broni i zakopanych skarbów. Tam otrzymali nagrody – monetę z gryfem kaszubskim oraz książkę.

Uczestnicy ukończyli grę z sukcesem. Dzięki niej znają teraz każdy zakamarek muzeum w Wejherowie. 

Lekcję muzealną dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

????????????????????????????????????

 

Brak możliwości komentowania.